Teknik­programmet – elever hjälper elever

SI-PASS  med TE22

På teknikprogrammet har TE22  matematik-pass i smågrupper med elever från TE20 vid tre tillfällen under kursen Matematik 2c.  Passen är inspirerade av SI som står för samarbetsinlärning och SI-ledarna från årskurs 3 har i uppgift att, utan att svara på matematikfrågor, hjälpa grupperna att hitta strategier för att samarbeta och lära sig mer i kursen Matematik 2c. 

 

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda