Att byta till år 2 eller 3

Ibland ångrar man sitt val av gymnasium eller gymnasieprogram oavsett hur noga man har tänkt efter. Eller så kanske man har fått flytta lite oväntat.

För att du ska kunna byta måste det finnas lediga platser kvar för dig på det gymnasieprogram du vill gå istället. Rektorn hjälper dig gärna att byta, men är inte skyldig att låta dig byta gymnasieprogram om det inte finns platser lediga för dig. Om det inte finns några lediga platser på det program du hellre vill gå på kan du söka till gymnasieprogrammet vid nästa gymnasieval. Då söker du med dina slutbetyg från åk 9.

Det är alltid lättare att byta gymnasieprogram tidigt. Ju tidigare du kommer på att du vill byta gymnasieprogram eller gymnasieskola, desto lättare är det att tillgodose sig alla kurser. På så vis slipper du läsa ikapp, gå om ett år, eller läsa ytterligare kurser för att hänga med i undervisningen på det nya gymnasieprogrammet.

Vill du byta till oss är du välkommen att göra en intresseanmälan nedan.

Intresseanmälan