Spanienbesök språkutbyte 2023

Under veckan har eleverna i utbytet åkt skridskor, spelat bandymatch, besökt Vasamuseet och Skansen, åkt guidad båttur under Stockholms alla broar, deltagit i undervisningen på flera av skolansprogram: EK, SA, NA och VO, pysslat äggdekorationer till påskris med elever från VO och utforskat Stockholms stad under skattjakt i Gamla Stan. Det har varit en spännande och innehållsrik vecka full av nya möten och vänskaper. Våra utbyteselever och lärare från Málaga tackar för en givande vistelse och för det fina mottagandet av alla elever på skolan.

Theres, Linda och Susana

Föregående bild
Nästa bild

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda