Spanienbesök språkutbyte 2023

Under veckan har eleverna i utbytet åkt skridskor, spelat bandymatch, besökt Vasamuseet och Skansen, åkt guidad båttur under Stockholms alla broar, deltagit i undervisningen på flera av skolansprogram: EK, SA, NA och VO, pysslat äggdekorationer till påskris med elever från VO och utforskat Stockholms stad under skattjakt i Gamla Stan. Det har varit en spännande och innehållsrik vecka full av nya möten och vänskaper. Våra utbyteselever och lärare från Málaga tackar för en givande vistelse och för det fina mottagandet av alla elever på skolan.

Theres, Linda och Susana

Föregående bild
Nästa bild

Öppet hus

Senaste nytt

Allaktivitetsdagen 2024

I fredags genomfördes Allaktivitetsdagen där skolans elever fick delta i aktiviteter som yoga, styrkelyft, klättring, poledance, padel, zumba och fjällresa till Romme.

Berzeliusdagarna

Ett stort tack för skolans bidrag som gjorde det möjligt för oss att närvara vid Berzeliusdagarna. Det var en otrolig upplevelse att

Juridik SM 2024

Under förra veckan deltog elever från Ekonomiprogrammets juridikinrikning åk3  i Juridik SM. I konkurrens med  elever från hela Sverige ägnade de en