Rättegångsspel Ek juridik 2023

Under juridikelevernas andra fördjupningsvecka har den årliga rättegångsturneringen fortsatt och avslutats med två rafflande finaler. Lilla finalen utspelades på skolan under torsdagen med elever från årskurs 2 som åhörare. Den stora finalen avslutade fördjupningsveckan och utspelades under fredagen på Södertörns tingsrätt. Eleverna väntar nu spänt på resultaten…

Föregående bild
Nästa bild

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda