Laserlabb med Natur- och Teknik­programmet

I årskurs tre på Natur- och Teknikprogrammet jobbar vi under fysiklektionerna just nu med ljus. Eleverna fick i uppgift att bestämma våglängden på ljuset från en laserpekare. De var tvungna att utföra minst 5 olika mätningar men fick själva komma fram till vad de skulle mäta. Till sin hjälp hade de två olika diffraktionsgitter och sina kunskaper om interferensmönster för ljus.
Föregående bild
Nästa bild

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda