Goda studieresultat på Tullinge gymnasium

Även i år har vi mycket goda studieresultat där 96% av våra studenter tar examen. Ekonomiprogrammet 98%, Naturvetenskapsprogrammet 96%,  Samhällsprogrammet 97%, Teknikprogrammet 100% samt Vård- och omsorgsprogrammet 83%. Våra resultat stämmer väl överens med resultaten på nationella proven. Hos oss trivs eleverna, så gott som alla fullföljer sin utbildning, och de får gedigna kunskaper inför framtiden.

Öppet hus

Senaste nytt

Allaktivitetsdagen 2024

I fredags genomfördes Allaktivitetsdagen där skolans elever fick delta i aktiviteter som yoga, styrkelyft, klättring, poledance, padel, zumba och fjällresa till Romme.

Berzeliusdagarna

Ett stort tack för skolans bidrag som gjorde det möjligt för oss att närvara vid Berzeliusdagarna. Det var en otrolig upplevelse att

Juridik SM 2024

Under förra veckan deltog elever från Ekonomiprogrammets juridikinrikning åk3  i Juridik SM. I konkurrens med  elever från hela Sverige ägnade de en