Goda studieresultat på Tullinge gymnasium

Även i år har vi mycket goda studieresultat där 96% av våra studenter tar examen. Ekonomiprogrammet 98%, Naturvetenskapsprogrammet 96%,  Samhällsprogrammet 97%, Teknikprogrammet 100% samt Vård- och omsorgsprogrammet 83%. Våra resultat stämmer väl överens med resultaten på nationella proven. Hos oss trivs eleverna, så gott som alla fullföljer sin utbildning, och de får gedigna kunskaper inför framtiden.

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda