Ekonomi­programmet fördjupnings­vecka 2023

Eleverna på Ekonomiprogrammets juridikinriktning har under sin första fördjupningsvecka inlett årets rättegångsturnering. Som ett led i förberedelserna har de tagit emot uppskattade besök från en åklagare på Södertörns åklagarkammare och en domare från Södertörns tingsrätt. De har även varit på studiebesök på rättegång och spelat sitt allra första rättegångsspel. Turneringen fortsätter under den andra fördjupningsveckan och då utses även turneringens vinnarlag!

Eleverna på Ekonomiprogrammets ekonomiinriktning har under veckan förberett sig inför följande veckas utställning av  UF-företag på Mall of Scandinavia. De har utbildats i försäljning, mässagerande och monterbygge. På företaget Key Solution fick eleverna inför en jury öva på säljpitchar. Nu på tisdag är mässan och på torsdag sker prisutdelningen. Håll tummarna för våra elever!

Föregående bild
Nästa bild

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda