Botkyrka kvinno- och tjejjour på besök

Under vecka 47 fick skolan besök av Botkyrka kvinno- och tjejjour. Syftet med besöket var att uppmärksamma kommunens återkommande projekt- och aktivitetsvecka ”En vecka fri från våld” som sätter ljuset på det förbyggande arbetet mot mäns och killars våld mot kvinnor och tjejer. 

En av tre kvinnor i världen utsätts under sin livstid för fysiskt eller sexuellt våld. Våld mot kvinnor och flickor är ett brott mot de mänskliga rättigheterna och ett omfattande samhälls- och folkhälsoproblem som sträcker sig över lands-, klass- och åldersgränser.

 Våld mot kvinnor och tjejer är ofta dolt för omgivningen, det vanligaste är att det utförs av en partner eller nära anhörig och i hemmiljö där ingen utomstående ser eller hör.

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda