Teknik­programmets gymnasie­arbetesmässa 2023

I onsdags hade teknikprogrammet årets gymnasiearbetsmässa! Där visade eleverna i TE20 sina gymnasiearbeten för teknikelever i årkurs 1, 2 , lärare och rektorer. De kunde testa att spela datorspel med elever som avatarer, gå runt i en studentlägenhet med VR-glasögon och kanske skaffa en induktionsugn till köket, se fördelar med ångmotorer i plast, studera en stor Tesla-coil, få se modeller av vindkraftverk, det fanns flera arbeten som handlade om musik, röststyrning och Dopplereffekten, kanske blev besökarna sugna på att skaffa en elektronisk p-skiva till bilen eller ny träningsklocka. Medan de minglade fick besökarna god plockmat från restaurangen.

Previous slide
Next slide

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda