Teknik­programmets gymnasie­arbetesmässa 2023

I onsdags hade teknikprogrammet årets gymnasiearbetsmässa! Där visade eleverna i TE20 sina gymnasiearbeten för teknikelever i årkurs 1, 2 , lärare och rektorer. De kunde testa att spela datorspel med elever som avatarer, gå runt i en studentlägenhet med VR-glasögon och kanske skaffa en induktionsugn till köket, se fördelar med ångmotorer i plast, studera en stor Tesla-coil, få se modeller av vindkraftverk, det fanns flera arbeten som handlade om musik, röststyrning och Dopplereffekten, kanske blev besökarna sugna på att skaffa en elektronisk p-skiva till bilen eller ny träningsklocka. Medan de minglade fick besökarna god plockmat från restaurangen.

Föregående bild
Nästa bild

Öppet hus

Senaste nytt

Allaktivitetsdagen 2024

I fredags genomfördes Allaktivitetsdagen där skolans elever fick delta i aktiviteter som yoga, styrkelyft, klättring, poledance, padel, zumba och fjällresa till Romme.

Berzeliusdagarna

Ett stort tack för skolans bidrag som gjorde det möjligt för oss att närvara vid Berzeliusdagarna. Det var en otrolig upplevelse att

Juridik SM 2024

Under förra veckan deltog elever från Ekonomiprogrammets juridikinrikning åk3  i Juridik SM. I konkurrens med  elever från hela Sverige ägnade de en