NA fältstudier på Utö 2023

Under fredagen den 21 april var natureleverna i åk3 som läser Östersjökursen och geografi på Utö i Stockholms skärgård för att göra en avslutande fältstudie. Självklart hade vi med oss solen och värmen! Under dagen tog vi vatten- och planktonprover som ska tas med till skolan för ytterligare analyser. Dessutom samlade vi in information om Utös natur- och kulturgeografiska utveckling genom att besöka gruvorna och lyssna på livsberättelser via ljudklipp på olika platser m.m.

Föregående bild
Nästa bild

Öppet hus

Senaste nytt

Allaktivitetsdagen 2024

I fredags genomfördes Allaktivitetsdagen där skolans elever fick delta i aktiviteter som yoga, styrkelyft, klättring, poledance, padel, zumba och fjällresa till Romme.

Berzeliusdagarna

Ett stort tack för skolans bidrag som gjorde det möjligt för oss att närvara vid Berzeliusdagarna. Det var en otrolig upplevelse att

Juridik SM 2024

Under förra veckan deltog elever från Ekonomiprogrammets juridikinrikning åk3  i Juridik SM. I konkurrens med  elever från hela Sverige ägnade de en