NA fältstudier på Utö 2023

Under fredagen den 21 april var natureleverna i åk3 som läser Östersjökursen och geografi på Utö i Stockholms skärgård för att göra en avslutande fältstudie. Självklart hade vi med oss solen och värmen! Under dagen tog vi vatten- och planktonprover som ska tas med till skolan för ytterligare analyser. Dessutom samlade vi in information om Utös natur- och kulturgeografiska utveckling genom att besöka gruvorna och lyssna på livsberättelser via ljudklipp på olika platser m.m.

Previous slide
Next slide

Senaste nytt

Sommaren är här!

Äntligen är sommaren här med sol och värme! Vår fina skolgård inramad av grönska och blommande träd lockar så här i maj

Friluftskampen 2024

Tisdagen den 30 april gick den årliga friluftskampen av stapeln.En friluftsdag ute på Lida friluftsgård för våra elever i årskurs 3 där

Mösspåtagning 2024

Förra veckan var det mösspåtagning för årets studenter. Tal hölls av rektor Lennart Gudmark följt av studentsång. I strålande solsken och fyllda