Språkresor 2026

Under vårterminen i årskurs två erbjuds elever som läser moderna språk möjligheten att delta i språkresor till Tyskland, Spanien och Frankrike. Förutom att förbättra sina språkkunskaper får eleverna även uppleva målspråkslandets kultur, historia och vardagsliv. 

Till Berlin åkte hela 22 elever. Det var en positiv och pratglad grupp, som övade flitigt på sin tyska. Aktiviteterna var många: stadsorientering, Stasifängelset, Sachsenhausen och Gedächtniskirche. Det fanns också valmöjligheter – en eftermiddag på Deutsches Technikmuseum eller en guidad löptur genom Berlin med läraren Sara! 

Elever som läser spanska deltog i ett utbyte där kulturmöten och gemenskap stod i centrum. Genom att bo hos sina spanska vänner fick de både öva på att tala spanska och uppleva det spanska vardagslivet. Starka vänskapsband har knutits och eleverna planerar redan att återvända till Málaga i sommar.
 
Nyss hemkomna från Nice landar moderna språk-eleverna med ovärderliga erfarenheter av att tala franska. Franskt vardagsliv med marknader och caféer varvades med museibesök och resa till Antibes.
 

 

Berlin
Malaga
Nice

Senaste nytt

Paddling IdH2

I åk 3 har eleverna individuella val och ett av dessa är Idrott och hälsa 2. En av aktiviteterna är en kanotpaddling

Invigning av nya Tullinge Gymnasium

Den 9 september invigdes det nyrenoverade Tullinge gymnasium och den nya Tullingehallen. Ett flerårigt samarbete mellan skolan och flera av kommunens förvaltningar

Lidakampen 2026

Den 21 augusti var det äntligen dags för vår årliga Lidakamp som avslutar introduktionsveckan för våra elever i årskurs 1. Det blev